kalba Farsi atskl int

 

 

 

 

 

Kaip ir lietuvių, farsi kalba priklauso indoeuropiečių kalbų šeimai, tik ne baltų, o indoiranėnų grupei. Farsi – viena iš seniausių pasaulio rašytinių kalbų, ja sukurta gausi literatūra, daugiausia poezija. VII a. viduryje arabams musulmonams nukariavus Iraną, du šimtus metų oficiali rašto ir kultūros kalba buvo arabų. Persų kalbai tai buvo du tylėjimo šimtmečiai. Kai imta vėl rašyti persiškai, tai jau buvo pakitusi kalba, o raštui buvo pritaikyti arabiški rašmenys. Ilgainiui Irano, Afganistano ir Vidurinės Azijos gyventojų vartojamoje farsi išryškėjo tarmių, dialektų skirtumai, ir po XVI a. ima formuotis trys savarankiškos, bet labai artimos kalbos, kurių vartotojai ligi šiol vieni su kitais nesunkiai susikalba. Ir dabar kai kurios tarptautinės radijo stotys, kaip antai „Radio France Internationale“ arba BBC, laidas Iranui, Afganistanui ir Tadžikijai transliuoja viena kalba – farsi.

Todėl farsi kalbos mokėjimas leidžia skaityti ne tik šiuolaikinę Irano, Afganistano ir Tadžikijos spaudą, bet ir didžiuosius persų literatūros klasikus Firdousi, Omarą Chajamą, Hafizą, Rūmi bei kitus. Augant Irano svarbai pasaulyje, vykdant tarptautinę ilgalaikę Afganistano atkūrimo programą, kurioje aktyviai dalyvauja ir Lietuva, farsi kalbos ir šių šalių bei islamo kultūros specialistų poreikis nuolatos didėja.

Daugiau apie farsi kalbą

Farsi kalbą Rytų kalbų mokykloje dėsto VU Azijos ir transkultūrinių studijų instituto dėstytojas Algimantas Litvinas.


Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos